Kış Bahçesi, Silivri - İstanbul:

 

Türkiye’de genelde eve bağlı olan kış bahçelerinin aksine çiftlikteki kış bahçesi bir binadan bağımsız. Atakan Architects’in tasarladığı ve ETA Kış Bahçeleri firmasının uygulamasını üstlendiği Victorian tarzındaki kış bahçesinin konstrüksiyonu İngilter Birmington'dan getirildi.

Yerden ısıtma sistemi yapılmadan önce kar ve soğuk göz önüne alınarak izolasyon yapıldı. ( İzolasyon sistemi ve ısıtmanın Silivri’nin sert koşullarından dolayı oldukça önemli bir husus olduğunu unutmamak gerekir. )

Uzaktan kumandayla kontrol edilebilen jalûzileri ve özel bir soğutma sistemi bulunan 69 metrekare genişliğindeki alüminyum konstrüksiyon kış bahçesi, rüzgar direncine karşı pek çok testten başarıyla geçti. 

Dekorasyonunda antika ve modern objeler birlikte kullanıldı. Haluk Akakçe ve Ergin İnan’ın tablolarının ahenkli uyumları bunun sadece ufak bir örneği.
 İtalyan calacatta mermerinden özel olarak Atakan Architects tarafından tasarlanan yer döşemeleri, çiftliğin logosu lazer kesim ile işlenerek Doğal Taş Design tarafından uygulandı.

Orta ve yan sehpa ile koltukların Mudo Concept’ten alındığı oturma alanında Louis Vuitton’nun 1876’da yapılmış, ( Türkiye'de 2 veya 3 tane örneği bulunduğu sanılan ) ilk sandık tipi bavullarından orijinal bir örnek bulunuyor.Henüz logoların dış yüzeyde değil iç kapakta olduğu bir zaman diliminden bahsettiğimizin de altını çizmekte fayda var. Tam orta aksa asılı eskiden mumluk olarak kullanılan 180 senelik avize, orijinaline sadık kalınarak Atakan Architects tarafından restore ettirildi ve çalışır hale getirildi.

1785 yılına ait Fransa Marsilya'da üretilen antika sekreterya gene mimarlar tarafından müzayeden tesbit edilip aldırıldı. Antika bronz at heykellerinin ortasına Samsung 165" LCD TV yerleştirilerek modern ve kalsik anlayışın uyumu ortaya çıkarıldı.